Games

Android dobehol iPhony. Prichádzajú telefóny so 7-ročnou softvérovou podporou

Ako ste sa už možno dozvedeli, americký gigant Google predstavil novú sériu smartfónov Google Pixel 8. Tá okrem viacerých noviniek priniesla aj jednu obrovskú revolúciu v Android svete. Je ňou až 7-ročná podpora na verziu operačného systému. Nové modely tak vyšli so systémom Android 14 a skončia na Androide 21, ktorý by mal vyjsť až v roku 2030. Predtým táto podpora trvala 4 roky. Ako je na tom z pohľadu na trvanie podpory konkurencia?

Google Pixel 8 vám môže poslúžiť až do začiatku ďalšej dekády

iPhone je už notoricky známy tým, že Apple ho podporuje po veľmi dlhú dobu. Napríklad taká séria iPhone 6, ktorá bola predstavená v roku 2014, je aj vďaka dlhotrvajúcej podpore v dnešnej dobe stále relatívne použiteľnou, 9 rokov neskôr. Verzie iOS boli na starších kusoch podporované po 5 až 6 generácií. Vyzerá to tak, že v dnešnej dobe sa najmodernejšie iPhony dočkajú až 7 rokov podpory na verziu iOS a ešte pomerne dlhé obdobie potom Apple vydáva pre ne i bezpečnostné opravy.

Samsung Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung Galaxy S23 Ultra

V Android svete bol doterajším kráľom výrobca Fairphone, ktorý ponúka 7-ročnú podporu. Pixely sa týmto krokom vyrovnávajú svojej veľkej konkurencii. Samsung, ktorý bol dlhú dobu považovaný za absolútneho lídra v pravidelnosti aktualizácií a dĺžke podpory, bol predbehnutý. Sme zvedaví, ako bude na tento krok reagovať a či sa v budúcnosti rozhodne pre zabezpečenie ešte dlhšej softvérovej podpory. Nepochybujeme o tom, že ide o správne rozhodnutie zo strany Google.

Google Pixel 8 séria
Séria Google Pixel 8 | Zdroj: 9To5Google.com

Google Pixel 7 Pro má 4-ročnú podporu na verziu OS

Je možné, že samotný softvér prežije dlhšie, ako hardvér telefónu, čo ale nie je na škodu. Práve naopak, v kombinácii s jednoduchšou opraviteľnosťou budúcich smartfónov nám naše zariadenia dokážu slúžiť po radikálne dlhšiu dobu. 4 roky aktualizácií Androidu už ponúkajú aj čínske značky Xiaomi, OnePlus, OPPO či Realme.

Náš tip

Prvé Xiaomi telefóny dostávajú aktualizáciu na Android 14

Android Aktualizácie

Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *