Games

Android 13 využíva doteraz len 5 % Android smartfónov

Napriek tomu, že systém Android 13 je v stabilnej verzii k dispozícii výrobcom už takmer pol roka, tak ho stále využíva len malá časť aktívnych Android smartfónov. Tvrdí to portál 9to5Google na základe štatistiky vo vývojárskom nástroji Android Studio.

Najrozšírenejšou verziou systému je Android 11

Za päť mesiacov sa operačný systém Android 13 podľa štatistiky dostal iba na 5,2 % Android zariadení. Podobne to bolo pred rok aj s Androidom 12, ktorý doteraz poháňa 18,9% Android zariadení. V tomto čísle je započítaná aj verzia systému Android 12L, ktorá je určená pre veľké displeje tabletov a skladacie zariadenia. Najrozšírenejšou verziou je Android 11 s podielom 24,4 %.

Podiel verzii systému Android – Január 2022 | Zdroj: 9to5Google.com

Zatiaľ čo najnovšie verzie systému sa nedistribuujú práve najrýchlejšie, tak je aspoň pozitívne, že najstaršie miznú z obrazoviek smartfónov. Napríklad verzia Jelly Bean (Android 4.1) klesla z pôvodnej hodnoty 0,3 % na 0 %, čo by malo znamenať, že ju už nikto nevyužíva. Na poslednom mieste je teraz KitKat (Android 4.4) s podielom 0,7 %.  Android Oreo (Android 8.0) tiež konečne klesol pod hodnotu 10%,

Podiel Android API – Január 2023 | Zdroj: 9to5Google.com

Aktuálnu verziu systému majú bez väčšieho prekvapenia hlavne smartfóny Pixel od spoločnosti Google, ktorá za systémom stojí. Aktívne v aktualizáciách softvéru sú však aj značky Samsung, Xiaomi, Sony, OnePlus alebo HMD Global (Nokia). Dáta pre štatistiku sa získavajú z obchodu Google Play, kam sa minimálne raz za týždeň musí konkrétny model smartfónu pripojiť, aby bol zahrnutý do štatistiky.

Náš tip

Samsung Galaxy Tab S6 Lite dostáva svoju poslednú systémovú aktualizáciu na Android 13

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *