Skip to content

Android 13 dostane vylepšené nahrávanie obrazovky s ohľadom na súkromie

Systém Android už dlhšiu dobu umožňuje okrem snímania snímkou obrazovky aj nahrávanie obrazovky. Posledná verzia systému Android 13 by sa podľa portálu XDA-developers mala čoskoro dočkať nového spôsobu nahrávania obsahu obrazovky s ohľadom na súkromie.

Nahrávanie jednej aplikácie namiesto nahrávania celej obrazovky

Súčasné nahrávanie obrazovky v systéme Android nie je práve ideálne. Zachytáva totiž celý viditeľný obsah Android smartfónu vrátane všetkých prichádzajúcich notifikácií, nainštalovaných aplikácií, nedávno spustených aplikácií a ďalších citlivých informácií. Pre mnohých je to potom nočná mora z pohľadu súkromia a nahrávky obrazovky pred ich zverejnením ešte dodatočne upravujú.

Aj preto hľadá spoločnosť Google potenciálne riešenie tohto problému v druhej štvrťročnej aktualizácii beta verzie systému Android 13. V Android 13 QPR2 Beta 2 bolo teraz odhalené nové experimentálne používateľské rozhranie nahrávania. To umožňuje výber jednej konkrétnej aplikácie, ktorá sa má zaznamenať, namiesto nahrávania celej obrazovky.

Nová funkcia možno umožní aj zrkadlenie len jednej aplikácie na druhom zariadení

Ako môžete vidieť na videu nižšie, tak sa v dialógovom okne zobrazí živý informačný kanál niekoľkých posledných aplikácií. Pod ním je k dispozícii aj väčší zoznam aplikácií, z ktorých si môžete vybrať ľubovoľnú konkrétnu aplikáciu pre záznam obrazovky. Podľa názvu kontextovej ponuky Share or record an app (Zdieľajte alebo nahrajte aplikáciu), sa možno bude dať konkrétna aplikácia aj zrkadliť z vášho smartfónu do iného zariadenia.

To by mohlo poskytnúť súkromie pri profesionálnych zamestnaniach, ako je napríklad učiteľ, ktorý niečo zo smartfónu prezentuje svojej triede. Schopnosť nahrávať alebo zrkadliť len jednu Android aplikáciu sa ešte viac hodí na Android tabletoch alebo skladacích zariadeniach. Tie môžu mať totiž otvorených viacero aplikácií na jednej obrazovke a tým pádom zobrazených aj viac citlivých informácií.

Náš tip

Smart hodinky TicWatch s Wear OS dostanú vlastný obchod s ciferníkmi

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *