Games

Aktivovali jste si omylem prémiové SMS? ČTÚ má pár rad

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal svou další pravidelnou monitorovací zprávu a v aktuálním červnovém vydání se objevilo mimo jiné i téma prémiové SMS. Nástroj, který se může stát nepříjemnou pastí zejména pro starší generace, Úřad detailněji popisuje a současně radí, jak se vypořádat s jeho nechtěným použitím.

“Zabýváme se rostoucím počtem stížností týkajících se tzv. prémiových služeb, spočívajících např. v prodeji jízdenek či poskytnutí konkrétního obsahu, a které jsou hrazeny prostřednictvím prémiových SMS zpráv. Zákazníci, kterým tyto služby často způsobují nečekané a vysoké náklady, si opakovaně stěžují na to, že si je neobjednávali, že nej- sou informováni o jejich objednání, i na nedostatečnou kvalitu obsahu, poskytovaného v rámci těchto služeb,” uvádí ČTÚ.

V rámci své úřední činnosti se prý Úřad nezřídka setkává se stížnostmi na služby, které jsou hrazeny prostřednictvím SMS zpráv s vyšším zpoplatněním, neboli tzv. prémiových SMS zpráv
(též: Premium SMS). Jde o široké spektrum služeb, například o prodej dopravních jízdenek, placení parkovacích poplatků, či třeba poskytnutí jednorázového hesla pro potřeby přihlašování (např. k datovým schránkám, v kombinaci s opakovaně použitelným heslem).

Dále jde o různé „obsahové“ služby, jako například informace o počasí, aktuální zpravodajství, návody a doporučení, obsah jen pro dospělé apod., které jsou prostřednictvím SMS zpráv s vyšším zpoplatněním (prémiových SMS zpráv) také přímo poskytovány (objednaný obsah je těmito SMS zprávami doručován).

“Kvůli způsobu své úhrady (skrze prémiové SMS zprávy) se tyto služby obecně označují jako prémiové služby. Někdy bohužel nesprávně jako „prémiové SMS služby“, což stírá rozdíl mezi samotnou službou a způsobem její úhrady a může vést až k chybnému postupu toho, kdo není s prémiovou službou spokojen a chce ji reklamovat. Zásadní rozdíl je v tom, že přenos prémiových SMS zpráv, sloužících jako platební nástroj, je službou elektronických komunikací, zatímco samotná prémiová služba (např. dopravní jízdenka či určitý obsah) není,” vysvětluje ČTÚ.


Placený WhatsApp se blíží. Jaké novinky přinese?

Zprávičky

Jakub Kárník

Jakub Kárníkčtení: 2 minuty (
uložit na později

)čtení: 2 min.

uloženo


uložit na později

2 min.