Games

Aká je budúcnosť smartfónov? – MojAndroid.sk

Smartfóny sú dnes súčasťou života takmer každého človeka v civilizovanom svete bez ohľadu sociálny status. Stali sa nevyhnutnosťou v pracovnom a aj osobnom živote. Portál Inverse sa zamyslel, aká technológia by ich mohla v budúcnosti nahradiť.

Využívanejšie než smartfóny sú len televízory

Smartfóny dnes neslúžia len pre telefonovanie a odosielanie správ. Slúžia ako webový prehliadač, fotoaparát, videokamera, hudobný prehrávač, herná konzola, navigácia, osobný AI asistent alebo digitálna peňaženka. Portál Inverse ich prirovnal k digitálnemu švajčiarskemu nožíku. Len USA ich používa 93 %  obyvateľov. Väčší podiel v používaní (96 %) majú už len televízory.

Samsung Galaxy S23 Ultra je vďaka peru S Pen skvelým pracovný nástrojom | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pritom pred 15 rokmi boli smartfóny pre väčšinu ľudí skôr neznámy pojem a v ich kapsách dominovali hlúpe mobilné telefóny bez operačného systému. Tie dnes majú na trhu minoritný podiel. Dá sa predpokladať, že ani smartfóny tu nebudú večne. Kto ich nahradí? Rastúcu popularitu bádať pri smart hodinkách, ktoré sú však spolu so smart náramkami alebo smart prsteňmi skôr doplnkom smartfónov.

Humane Ai Pin
Humane Ai Pin | Zdroj: InVerse.com

Budúcnosť by tak mohla vyzerať podobne, ako ju ukazuje zariadenie Humane Ai Pin Ide o malé zariadenie, ktoré si používateľ pripne napríklad na rukáv a ono potom zobrazuje hovory, správy alebo aplikácie na dlaň ruky alebo iný povrch. S pomocou zabudovaného mikrofónu, reproduktoru, mikrofónu a AI asistenta je plnohodnotným osobným mobilným zariadením.

Smart okuliare limituje výdrž batérie

Okrem projekcie obrazu na iný povrch je tu však možnosť aj jeho projekcie priamo do očí používateľa pomocou VR a AR headsetov. Najpokročilejšie grafické rozhranie a ovládanie v tomto smere  Apple majú Vision Pro, ktoré prídu na trh v budúcom roku. Okrem vysokej ceny (3500 dolárov) sú však aj veľmi masívne a skôr zariadením do domácnosti než do exteriéru. Google a Microsoft už predtým pritom ukázali vlastné riešenia, ktoré boli oveľa mobilnejšie.

Apple Vision Pro
Apple Vision Pro | Zdroj: InVerse.com

V prípade Google Glass dokonca išlo o smart okuliare, ktoré sa od bežných okuliarov na pohľad takmer nelíšili. Mínusom však bola nízka výdrž batérie. Hlavne kvôli výdrži majú zatiaľ na trhu šancu uspieť len smart okuliare, ktoré s používateľom komunikujú iba pomocou zvuku. Príkladom sú okuliare Echo Frames od Amazonu s asistentom Alexa alebo nedávno predstavené Lucyd Lyte Eyewear s podporou AI nástroja ChatGPT od spoločnosti OpenAI.

Lucyd ChatGPT
Lucyd ChatGPT | Zdroj: InVerse.com

Obidve zariadenia sú však závislé od smartfónu, s ktorým sú prepojené. Ak by sa teda mali v budúcnosti presadiť podobné zariadenia, ktoré budú namiesto displeja obraz premietať, bude sa musieť vyriešiť problém s ich veľkosťou a s ňou súvisiacou výdržou batérie. Dovtedy sa smartfóny nemusia o svoju budúcnosť obávať. Ich éru navyše určite predlžia ohybné a rolovateľné displeje, vďaka ktorým môžu byť kompaktnejšie alebo suplovať tablety.

Náš tip

Nové pravidlá pre Disney Plus: Zdieľanie hesiel bude zakázané

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *