Games

AI ve Phantom Liberty napodobila hlas zesnulého herce » Vortex

Jason Schreier v článku agentury Bloomberg píše, že polské studio CD Projekt RED využilo umělou inteligenci, aby pro rozšíření Phantom Liberty nahrálo hlas nedávno zesnulého herce. Miłogost Reczek v polštině Cyberpunku 2077 daboval postavu Viktora Vektora, ale zemřel v roce 2021. AI pomohla jeho hlas oživit. Nešlo ale o žádnou guerillovou akci. Rodina zesnulého herce dala vývojářům k tomuto kroku souhlas.

CD Projekt projekt nejprve řešil, zda roli přeobsadit a případně znovu nahrát dabing i původní hry, aby postava zněla v celém příběhu stejně. Šéf lokalizace Mikołaj Szwed ale Bloombergu řekl, že se jim tento přístup nelíbil, protože Miłogost Reczek měl být jeden z nejlepších polských dabérů a s jeho výkonem byli vývojáři velmi spokojení.

Takže namísto toho sehnal tým jiného herce, který nahrál nové repliky, a pak autoři použili software Respeecher, aby změnili hlas tak, aby zněl jako ten, který měl Reczek. Než plán realizovali, nechali si vývojáři nápad schválit rodinou. Hercův syn je měl v tomto úsilí velmi podpořit.

Magazín VGC k tomu dodává, že AI představuje v poslední době pro herce jisté ohrožení. Minimálně část z nich se obává, že firmy budou moci napodobit jejich hlasy, aniž by požádaly herce a dabéry o souhlas. V nedávné minulosti to zmínila třeba Victoria Atkin, která propůjčila svůj hlas postavě Evie Frye v Assassin’s Creed: Syndicate. Nechala se slyšet, že Ubisoft může usilovat o to replikovat její hlas bez jejího zapojení a souhlasu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *