Chystajú sa veľké zmeny v online svete. Nový zákon EÚ má zamedziť šíreniu klamstiev
Európska únia sa podľa najnovších informácií dohodla na nových predpisoch, ktoré budú kontrolovať online svet. Nový zákon o digitálnych službách (DSA) prinúti veľké technologické spoločnosti prevziať väčšiu zodpovednosť za obsah, ktorý sa nachádza na ich plaftormách. Téme sa venoval portál Theverge.
Nové povinnosti pre veľké firmy a ich platformy
Medzi nové povinnosti patrí napríklad rýchlejšie odstraňovanie nelegálneho obsahu a tovaru, ale aj vysvetlenie, ako fungujú ich algoritmy. Pretože je všeobecne známe, že algoritmy sú zamerané hlavne na biznis, pričom nemyslia na to, aký by mohol mať obsah dosah na spoločnosť ako takú.
Na sociálnych sieťach sa neustále stupňuje agresia používateľov, pribúdajú nezmyselné príspevky, dezinformácie a klamstvá, ktoré nemajú s realitou nič spoločné. Algoritmy sociálnych sietí dokážu ľudí dokonca dohnať do takého štádia, že prestanú vnímať realitu a majú svoju vlastnú pravdu, ktorá sa nezakladá na faktoch. A toto je naozaj zle.
Pozor! Takto jednoducho sa útočníci dostanú k prihlasovacím údajom k vašim účtom
Slabá výdrž Android smartfónu? Dôvodom môže byť táto obľúbená aplikácia
Sociálne siete zarábajú na šírení klamstiev a nenávisti. Zmeniť to má nový zákon
Firmy budú tiež musieť prijať prísnejšie opatrenia proti šíreniu dezinformácií. Pokiaľ tieto náležitosti nedodržia, budú im hroziť vysoké pokuty, a to až do výšky 6 % z ich ročného obratu. Napríklad spoločnosť Meta zaznamenala v roku 2021 obrat vyše 117 miliárd dolárov. A 6 percent z toho je približne 7 miliárd dolárov, čo nie je zanedbateľná suma.
“DSA aktualizuje základné pravidlá pre všetky online služby v EÚ. To, čo je nezákonné offline, by malo byť nezákonné aj online. Čím väčšia platforma je, tým väčšiu má aj spoločenskú zodpovednosť.”
Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie
Schválenie zákona je už len formalitou
Tento zákon by mal zabezpečiť, že platformy preberú zodpovednosť za riziká, ktoré ich služby môžu pre spoločnosť predstavovať. Legislatíva sa vzťahuje len na občanov Európskej únie, no určite sa prejaví aj v iných častiach sveta. Konečný text DSA zverejnený ešte nebol. Tu je niekoľko náležitostí, ktoré bude obsahovať:
- Zakázaná bude cielená reklama na základe náboženstva, sexuálnej orientácie alebo etnickej príslušnosti jednotlivca.
- Zrušenie predplatného by malo byť také jednoduché ako jeho zriadenie. Mätúce alebo klamlivé používateľské rozhrania budú zakázané.
- Veľké platformy, ako napríklad Facebook, musia používateľom sprehľadniť fungovanie svojich algoritmov. Používateľom by mal byť ponúknutý systém odporúčaní, ktorý nie je založený na “profilovaní.”
- Platformy budú musieť jasne vysvetliť, prečo odstránili nezákonný obsah a poskytnúť používateľom možnosť odvolať sa. Samotný DSA ale nedefinuje, aký obsah je nezákonný, to je v kompetenciách jednotlivých krajín.
- Najväčšie platformy musia poskytnúť výskumníkom údaje o tom, ako sa vyvíjajú online riziká.
- Online trhoviská musia uvádzať základné informácie o obchodníkoch, aby bolo možné vystopovať nelegálny tovar alebo služby.
- Veľké platformy musia zaviesť nové stratégie na riešenie dezinformácií počas kríz (ako napríklad prebiehajúca invázia na Ukrajinu).
Dohoda už síce existuje, no ešte nejde o finálnu verziu zákona. DSA ešte bude potrebné oficiálne odhlasovať. Avšak to by malo byť už len formalitou. Nové pravidlá by mali pre všetky spoločnosti platiť maximálne do 15 mesiacov po odhlasovaní zákona.