Games

Velká Británie zablokovala akvizici Activisionu » Vortex

Jak už jsme vás informovali v pondělním novinkovém souhrnu a předchozích zprávách, do dnešního dne měl být znám verdikt britského Úřadu pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) ohledně akvizice Activisionu ze strany Microsoftu. Náznaky byly pozitivní a zdálo se, že právě Velká Británie bude svým očekávaným schválením tohoto spojení určovat náladu kolem celého obchodu a patrně i ovlivní rozhodnutí na půdě Evropské unie či Spojených států. Výsledek je ale nakonec zcela opačný a CMA akvizici zablokovala.

„Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy zabránil navrhovanému nákupu společnosti Activision ze strany Microsoftu kvůli obavám, že by tento obchod změnil budoucnost rychle rostoucího trhu s cloudovým hraním, což by v následujících letech vedlo k omezení inovací a sníženým možnostem výběru pro hráče ve Velké Británii,“ zní začátek tiskové zprávy. Jak je z výsledku patrné, CMA skutečně neměla obavy o to, že by se série Call of Duty stala exkluzivní pro Xbox a PC, a jako hlavní body uvádí právě cloudové hraní, ale také sílu předplatného Microsoftu, které by skrze akvizici na síle ještě získalo.

„Akvizice by posílila výhodu Microsoftu na trhu, protože by mu poskytla kontrolu nad důležitým herním obsahem,“ uvádí pak CMA a na tomto místě vedle Call of Duty zmiňuje Overwatch nebo World of Warcraft. Panuje totiž obava, že by je Microsoft učinil v rámci předplatitelských a/nebo cloudových služeb exkluzivní pro Game Pass – což zní vcelku pravděpodobně – a právě tento bod Úřadu překáží v tom, aby akvizici schválil. „Cloudové hraní umožňuje britským hráčům vyhnout se nákupu drahých herních konzolí, resp. počítačů a umožňuje jim mnohem větší flexibilitu a možnost volby,“ hájí CMA zájmy obyvatel Velké Británie. Úřad je navíc přesvědčen, že odvětví cloudového hraní bude v nadcházejících letech dramaticky růst a Microsoft by na začátku tohoto růstu získal obrovskou výhodu právě skrze portfolio her od Activisionu a Blizzardu.

CMA zároveň nechce do trhu vstupovat jako přísný regulátor, čímž odpovídá i na záruky vůči ostatním společnostem, které Microsoft učinil ve snaze dotáhnout akvizici do úspěšného konce. Ačkoliv CMA oceňuje zájem Microsoftu řešit některé z problematických záležitostí, veškeré záruky a snaha o umělou regulaci nebyly pro Úřad dostatečné. „Cloudové hraní potřebuje volný a konkurenční trh, který bude hnací silou veškeré inovace a voleb hráčů. Toho lze nejlépe dosáhnout tím, že současná dynamika konkurence v oblasti cloudových her bude zachována,“ ukončuje pak CMA tiskovou zprávu. Celé odůvodnění má nicméně mnoho stran a je možné si jej veřejně přečíst.

Co se týče reakce Microsoftu, ve vyjádření pro magazín Games Industry uvedl prezident Microsoftu Brad Smith, že se společnost odvolá. „Rozhodnutí CMA odmítá pragmatickou cestu k řešení obav o hospodářskou soutěž a odrazuje od technologických inovací a investic ve Spojeném království,“ uvedl Smith. Připomíná také, že již podepsali smlouvy o zpřístupnění her od Activisionu a Blizzardu na dalších 150 milionech zařízení a jsou i nadále odhodláni dohody posílit prostřednictvím dalších opatření. „Jsme obzvláště zklamáni tím, že po dlouhém projednávání se zdá, jako kdyby toto rozhodnutí odráželo chybné chápání trhu a způsobu, jakým příslušné cloudové technologie skutečně fungují,“ dodává prezident Microsoftu.

Ke kauze se již vyjádřil také Bobby Kotick, CEO Activision Blizzard, který nevidí rozhodnutí CMA jako konečné. „Spolu s Microsoftem se proti tomuto rozhodnutí odvoláme. Jsme si jistí svým postojem, protože fakta jsou na naší straně: tato dohoda je pro hospodářskou soutěž přínosem,“ uvedl Kotick na oficiálních stránkách Activisionu. Vysvětluje, že by ze spojení společností britský trh těžil a zamítnutí tudíž stojí přímo proti investicím a tvorbě konkurenčního prostředí i pracovních míst napříč celou zemí. „Osobně udělám vše, co bude v mých silách, abych se nás zastal a pomohl regulačním orgánům pochopit dynamiku konkurence v našem odvětví,“ uzavřel Kotick.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *