Čo sa stane, keď dáme na YouTube video dislike? Toto ste zrejme nečakali
Spoločnosť Mozilla vo svojej novej štúdii uviedla zaujímavý fakt. Na platforme YouTube nájdeme mnoho druhov videí, nie všetky sa však páčia každému. Práve preto dokážeme jednoducho aplikácii “povedať”, ktoré pre nás nie sú zaujímavé. Prečo nám YouTube aj napriek tomu odporúča podobné typy videí? Portál The Verge uvádza, že za to môže práve možnosť blokovania a dislajkovania videí, pretože neplní svoju úlohu tak, ako by mala.
Contents
Čo štúdiou spoločnosť zistila?
Spoločnosť vykonávala štúdiu na základe používateľov platformy, ktorých bolo viac ako 20 000. Prieskumný tím zistil zo štatistík to, že možnosti, ktorými dokážeme video zablokovať alebo odstrániť z histórie teda nie sú až natoľko efektívne. To znamená, že aj po vybratí niektorej z možností, platforma neprestane videá podobného typu odporúčať. V tom lepšom prípade zredukovala platforma počet odporúčaných videí menej ako polovici používateľom, a to aj napriek tomu, že video označili ako nezaujímavé.
Mozilla sa snažila spraviť štúdiu na základe čo najviac pravdivých informácií. Práve preto sa rozhodla vybrať si dobrovoľníkov, na ktorých svoje predpoklady otestuje. Účastníci prieskumu používali nadstavbu pre prehliadač, RegretsReporter. Táto nadstavba rozširuje možnosť “stop recommending“, ktorú YouTube poskytuje. Účastníci prieskumu boli náhodne rozdelení do skupín. Každá skupina teda zasielala platforme rozdielne signály, ako napríklad nepáči sa mi, neodporúčať kanál alebo odstrániť z histórie sledovania.
Aké boli výsledky prieskumu?
Týmto spôsobom spoločnosť zaznamenala dáta z viac ako 500 miliónov videí. Z týchto dát vytvorili asistenti prieskumu 44 tisíc dvojíc videí, ktoré pozostávali z jedného videa, ktoré bolo odmietnuté a druhé video bolo práve to, ktoré YouTube automaticky odporučil. Tieto dva videá neskôr tím porovnával a hlavným cieľom bolo zistiť, ako veľmi je obsah videí podobný.
Možnosť nepáči sa mi a nezaujíma ma neboli až tak efektívne. Ich efektivita bola iba 12% čo je oproti zvyšným dvom veľmi malé číslo. Práve možnosti neodporúčať kanál a odstrániť z histórie sledovania boli na tom o niečo lepšie. Odstránili až 43% nevhodných odporúčaní.
Organizátori prieskumu si myslia, že YouTube by mal brať väčší ohľad na názor používateľov. Mali by sa starať o to, aký je ich zážitok zo sledovania. Samozrejme by nemali zabúdať ani na hlavný predmet štúdie a spätnú väzbu o tom, ako chcú ľudia tráviť čas na ich platforme.
Ako vníma štúdiu samotný YouTube?
Hovorkyňa YouTube, Elena Hernandez tvrdí, že správanie tohto typu je úmyselné. Ide o to, aby platforma nezablokovala všetky videá, ktoré sa čo i len sčasti podobajú. Podľa nej platforma nefiltruje videá podľa témy, ktorej sa týkajú. Údajne by to mohlo mať negatívny vplyv na divákov. Taktiež skritizovala aj štúdiu spoločnosti Mozilla. Uvádza, že spoločnosť nemá dostatočné množstvo informácií o systéme, ktorý YouTube využíva, teda tvrdí, že štúdia nie je korektná.
Systém odporúčania videí údajne nefunguje tak, ako uvádza v štúdii Mozilla. Možnosť nezaujíma ma by mala fungovať na princípe odstránenia jedného konkrétneho videa. Ak nechcete, aby sa vám v budúcnosti zobrazoval v odporúčaných jeden konkrétny kanál, práve na to slúži možnosť neodporúčať kanál. Jednoducho povedané, platforma nezastavuje odporúčanie videí orientovaných na jednu tému, názor alebo tvorcu.
Na štúdiu existujú dva sporné názory
Sociálne siete, ako napríklad TikTok alebo Instagram, predstavujú čoraz viac spôsobov na to, ako vylepšovať zážitok z používania aplikácií pre svojich používateľov. Ide o vylepšovanie algoritmu na základe ich spätnej väzby. Aj napriek tomu sa ľudia sťažujú na zobrazovanie príspevkov, ktoré označili za nezaujímavé. Becca Ricks sa podieľala na vykonávaní prieskumu pre spoločnosť Mozilla. Tvrdí, že nie vždy je jasné, ako rôzne možnosti na odstránenie príspevku fungujú. Taktiež spomína aj fakt, že nie každá platforma uvádza pravdu ohľadom toho, ako veľmi berú spätnú väzbu od používateľov do úvahy.
“Myslím si, že čo sa YouTubu týka, platforma sa snaží urobiť všetko preto, aby vytvorila balans medzi zapojením a spokojnosťou používateľov. V konečnom dôsledku teda vytvárajú kompromis medzi odporúčaním obsahu, ktorý by mal ľudí motivovať k používaniu platformy, a obsahom, ktorý sa používateľom podľa algoritmu páči.”
Takto sa Becca Ricks vyjadrila pre portál The Verge prostredníctvom emailu. Dodáva aj to, že platforma YouTube má dostatočnú silu na to, aby dokázala určiť, ktorá z vyššie uvedených možností na odstránenie príspevku alebo videa je pre nich tá najdôležitejšia a najefektívnejšia. Podľa nej nemusí byť spätná väzba od používateľov až tak dôležitá, ako si mnohí myslia.
Portál Engadget spomína, že štúdia zdôrazňuje aj to, aby YouTube používateľom lepšie vysvetlil funkcie ovládacích prvkov a taktiež aj to, ktorú funkciu na základe situácie a požiadaviek vybrať. To by zaručilo používateľom istotu v tom, aký druh obsahu budú na svojich profiloch vídať častejšie.
Náš tip
Xiaomi sa naozaj páči Dynamic Island z iPhonu 14 Pro. Zrejme prinesie vlastný “Smart Island”