Games

2 milióny používateľov má nainštalované podvodné aplikácie. Možno sa to týka aj vás

Množstvo používateľov Android zariadení bolo vystavených riziku úniku a zneužitia osobných údajov. Niektoré z nich sa nachádzali priamo v oficiálnom Obchode Play. Tieto aplikácie mali za cieľ ukazovať používateľom kopu reklám za vidinou peňažnej odmeny, informuje LatesHackingNews.

Výskumníci v poslednej dobe zachytili veľké množstvo nežiadúcich aplikácií, ktoré zahltili Obchod Play. Prišli na to počas decembrového výskumu, v ktorom odhalili aplikácie obsahujúce trójske kone a adwarové kampane.

Tie ponúkali falošné odmeňovania a lákali používateľov na veci ako finančné vzdelávanie, kryptoburzy či akcie spoločností. Niektoré z nich dokonca napodobňovali populárne hry či fitness aplikácie na monitorovanie fyzického výkonu.

Na prvý pohľad sa zdali aplikácie bezpečné a neškodné, no pod povrchom zbierali údaje o používateľoch. Aplikácie ponúkali za pozeranie reklám ale aj iné služby finančné odmeny, ku ktorých vyplateniu sa nikdy ľudia nemohli dostať. Využívali virtuálne mince, pre ktorých vyplatenie dostanete za úlohu nainštalovať zase ďalšie aplikácie a pozrieť ďalšie reklamy.

Niektoré z podvodných aplikácií | Zdroj: DrWeb

Tieto konkrétne aplikácie odhalili v príspevku od Dr.Web, a nebolo ich málo. Navyše každá z nich sa môže pochváliť tisíckami stiahnutí. Samotný web upozorňuje na to, že ak sa chcete takýmto aplikáciám vyhnút, mali by ste sťahovať výhradne prostredníctvom oficiálneho Obchodu Play.

Nie všetky aplikácie v Obchode Play sú bezpečné

To, že sa aplikácia nachádza v obchode s aplikáciami neznamená jej 100 % bezpečnosť. Samotný Google má vyvinuté systémy kontroly aplikácií, ktoré sa využívajú ešte predtým, ako sa aplikácia zaradí do oficiálnej ponuky.

Bohužiaľ pre nás používateľov existujú v dnešnej dobe aj takí hackeri, ktorí tieto systémy dokážu oklamať. Odporúča sa ešte predtým ako si aplikáciu nainštalujete, skontrolovať ako dlho sa aplikácia v Obchode ponúka, aké sú jej hodnotenia, či kto je vývojárom aplikácie.

Aplikácie vydávajúce sa za fitness pomocníkov | Zdroj: DrWeb

Ak je aplikácia nová, má málo hodnotení (alebo sú podozrivo vysoké), môže to signalizovať jej problémovosť. Najlepšie pre používateľov bude inštalovať len známejšie aplikácie, prípadne od overeného vývojára. K ďalším krokom prevencie patrí obozretnosť pri udelovaní povolení. Aplikácie ako kalkulačka alebo “kto má dnes meniny” by si od vás v žiadnom prípade nemali pýtať povolenie na zaznamenávanie zvuku či používanie fotoaparátu.

Náš tip

Samsung Galaxy S23 Ultra: Najlepší Android telefón na trhu je oficiálne tu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *